meida

کمیته جوانان فدراسیون فوتبال در ماه های اخیر دست به استعداد یابی در مناطق مختلف کشور زده است تا برترین ها را برای حضور در تیم ملی نوجوانان و در ادامه جوانان انتخاب کند.

به گزارش "ورزش سه"، استعدادیابی قطعا کار خوبی است و در همه جای دنیا انجام می شود. البته بیشتر از طریق باشگاه ها به خاطر اینکه نگاه باشگاه ها به بازیکن به چشم کالای سرمایه ای است. امروز شاهد این هستیم باشگاه های معتبر دنیا حتی در قاره های مختلف مدرسه فوتبال زده اند و با فراخوان استعداد ها ازبین آنها بهترین را گزینش می کنند تا به خدمت خود دربیاورند و در ادامه با سرمایه گذاری صاحب بازیکنان خوب شوند.

اما مشکل اینجاست استعدادیابی کمیته جوانان در شرایطی صورت گرفته است که هنوز مربی تیم ملی نوجوانان و جوانان انتخاب نشده اند! در دوره گذشته که تیم ملی جوانان با فرهاد پورغلامی عازم اردن محل برگزاری بازی های مقدماتی جام ملت ها شد یکی از اشکالات کار این بود که بازیکنان انتخاب استعدادیاب ها بودند نه سرمربی تیم ملی جوانان و در این تورنمنت یکی از بدترین اتفاقات برای تیم ملی جوانان رخ داد و جوان ها در بازی های مقدماتی حذف شدند و در نتیجه تیم ملی جوانان شانس حضور در جام ملت ها و در نهایت جام جهانی را از دست داد. این در حالی بود که در دوره ماقبل تیم ملی جوانان در جام ملت ها سوم شده بود و یکی از 24 تیم حاضر در بازیهای جام جهانی زیر 20 سال در کره جنوبی بود. مسابقاتی که در سال 2017 انجام شد. و اکنون بازیکنان این تیم عضو تیم های خارجی و تیم های لیگ برتری هستند. به این خاطر که بازیکنان انتخاب کادر فنی بودند.

استعداد یابی فدراسیون فوتبال حرکت خوب و پسندیده ای است اما این بازیکنان برای تیمی انتخاب شده اند که هنوز سرمربی ندارد.ابتدا باید فدراسیون فوتبال سرمربی تیم ملی نوجوانان و جوانان را معرفی کند و در حضور مربیان این دو تیم دست به استعدادیابی بزند. اگر مربیان و دستیاران کادر فنی این دو تیم در بازی ها حاضر شوند و بازیکنان را ببینند به مراتب بهتر از حضور استعداد یاب ها در بازی ها است. فدراسیون فوتبال می تواند دست به استعدادیابی بزند اما به شرطی که نیتش انتخاب بازیکن برای تیم های نوجوانان و جوانان نباشد بلکه هدفش این باشد که بهترین ها را فقط به کادر فنی دو تیم معرفی کند.

در ماه های آینده تیم ملی نوجوانان و جوانان درگیر بازی های مقدماتی جام ملت ها خواهند شد. اگر این بار هم فدراسیون فوتبال انتخاب مربیان این تیم ها را به نزدیکی بازی ها محول کند به بهانه اینکه استعدادیابی انجام داده است مرتکب اشتباه بزرگی می شوند و پیش از استعدادیابی باید کادر فنی دو تیم را انتخاب کرد.

در ماه های اخیر از حضور مربیان سرشناسی در تیم ملی جوانان نام برده شد از جمله وحید هاشمیان اما هنوز اتفاق خاصی در این باره رخ نداده است. تیم ملی نوجوانان هم در سال های اخیر با عباس چمنیان همکاری می کرد که با این مربی به عنوان نایب قهرمانی جام ملت ها رسید و در جام جهانی هم خوش درخشید. هر چند در ادامه تیم ملی نوجوانان در مرحله گروهی جام ملت ها حذف شد.

 

منبع : ورزش سه