meida

در فاصله 2 هفته به پایان لیگ پرسپولیس مدعی اصلی قهرمانی محسوب می‌شود و سپاهان، استقلال و پدیده همچنان شانس قهرمانی دارند.

به گزارش وب سایت نود، کورس قهرمانی لیگ هجدهم یکی از حساس‌ترین و جذابترین جدال‌های قهرمانی در ادوار این مسابقات به حساب می‌آید.در آستانه شروع هفته بیست و نهم، 4 تیم شانس فتح این مسابقات را دارند.سرنوشت قهرمان این دوره از لیگ از دل 7 بازی مشخص خواهد شد.

از آنجاییکه در هر بازی سه حالت وجود دارد (برد،مساوی و باخت) در این 7 دیدار مجموعاً 2187=37  حالت اتفاق خواهد بود. پرسپولیس با توجه به فاصله مناسبی که از سایر رقبا دارد از شانس بالایی برای قهرمانی دارد و از تعداد حالات مذکور، در 1677 حالت قهرمان خواهد شد(77%) سپاهان نیز به عنوان تیم دوم جدول در 336 حالت قهرمان خواهد شد (15%) استقلال و پدیده نیز هر کدام در 126 (6%) و 48 (2%) حالت قهرمان خواهند شد.


حالات قهرمانی پرسپولیس
سرنوشت قهرمانی لیگ در دست پرسپولیس است.این تیم در 2 بازی پیش‌رو اگر حداقل 4 امتیاز کسب کند بدون توجه به نتایج سایر بازیها قهرمان لیگ خواهد شد.سرخپوشان در شرایطی با 3 امتیاز قهرمان خواهند شد  که سپاهان در یکی از 2 پیش‌رو برنده نباشد.پرسپولیس با 2 تساوی در 2 دیدار باقیمانده نیز می‌تواند قهرمان باشد به شرطی که هم سپاهان و هم استقلال حداقل یک بازی بدون پیروزی را پشت سر بگذارند.پرسپولیس با یک و یا حتی صفر امتیاز هم شانس قهرمانی دارد ولی مستلزم ناکامی سایر رقباست.


حالات قهرمانی سپاهان
سپاهان برای اینکه در معادلات قهرمانی جای گیرد باید حداقل در یکی از 2 بازی باقیمانده پیروز شود.سپاهان اگر در هر 2 بازی به پیروزی برسد تنها نیازمند لغزش پرسپولیس خواهد بود و در صورتیکه امتیازات پرسپولیس در این 2 بازی به 4 نرسد زردپوشان اصفهانی قهرمان لیگ خواهند بود.سپاهان اگر 4 امتیاز بگیرد برای قهرمانی باید پرسپولیس کمتر از 4 امتیاز نصیبش شود و استقلال حداکثر در یکی از 2 بازی پیش رو برنده شود.قهرمانی سپاهان با 3 امتیاز تنها در شرایطی میسر میشود که پرسپولیس در هر 2 بازی بازنده شود و استقلال بیش از 3 امتیاز کسب نکرده باشد.


حالات قهرمانی استقلال
استقلال برای اینکه امیدوار به قهرمانی بماند باید حداقل 4 امتیاز کسب کند و در انتظار از دست رفتن امتیازات توسط پرسپولیس و سپاهان باشد.استقلال با 4 امتیاز زمانی می‌تواند جشن قهرمانی بگیرد که پرسپولیس در هر 2 بازی بازنده باشد و سپاهان فقط در یکی از 2 بازی باقیمانده پیروز شود.کار قهرمانی استقلال با 6 امتیاز کمی راحت‌تر است و در شرایطی که پرسپولیس در هر 2 بازی برنده نباشد و سپاهان تنها در یک بازی به پیروزی برسد این امر برای آبی‌پوشان میسر خواهد بود.


حالات قهرمانی پدیده
احتمالات قهرمانی پدیده بسیار پیچیده‌تر از سایر مدعیان قهرمانی است.پدیده تنها در صورت پیروزی در هر 2 دیدار بخت قهرمانی دارد ولی شانس خوبی که این تیم دارد آن است که یکی از 2 بازی این تیم با یکی از حریفان رودروی پدیده برای قهرمانی یعنی سپاهان است.پدیده با کسب 6 امتیاز در 2 دیدار باقیمانده در شرایطی خواهد داشت که پرسپولیس حداکثر 1، سپاهان 3 و استقلال 4 امتیاز تا پایان لیگ بدست آورند.

 

منبع: ورزش سه